Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi yeni heykelini arıyor

AKM’nin mimari ruhunu ve sanat içerikli kimliğini yansıtması beklenen yaratı, ülke çapında düzenlenen bir yarışmayla seçilecek. Yarışma sonucunda birinciliğe layık görülen heykel, AKM’nin Bölme Meydanı’na bakan cephesinde, AKM yerleşkesi ile Mete Caddesi’nin kesişim noktasında sanatseverleri selamlayacak.

Yarışmaya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan AKM Genel Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı, kültür sanatın gelişimi adına teşvik unsurunun önemine değinerek, “Bu unsuru devreye sokmak için ilk olarak kültür ve sanata hizmet edecek olan mekanları devreye sokmak gerekiyor. Mekanlar kültür ve sanata hizmet ederken doğal ki sanatseverler bundan pozitif istifade ediyor. Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi de ülkemizin İstanbul benzer biçimde büyük megapolünde oldukça mühim bir kültür merkezi. İçeride sanat yaşarken, dışarıda da sanatın yaşamasına, yaşatılmasına gerekseme var. Bu sebeple AKM’nin yeni bir heykel kazanması için yarışma başlatıldı.” dedi.

1968’DEKİ YARIŞMAYI KAZANAN ESERLER YENİ AKM’DE SERGİLENİYOR

Buharalı, daha ilkin de AKM’nin ikonik mimarisine katkıda bulunan eserler kazandırıldığını vurgulayarak, “Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Heykel Yarışması, 1968 tarihindeki yarışma ile devamlılık arz etmesi ve AKM’nin kültürel devamlılık misyonunu hayata geçirmesi itibarıyla da ehemmiyet taşıyor. 1968’de, eski bina hizmete girdikten sonrasında düzenlenen yarışmayı kazanan fotoğraf dalı birincileri Oya Katoğlu ve Mustafa Pilevneli’nin eserleri yeni AKM’nin opera fuayesinde sergilenecek. Heykel branşının birincisi Cevdet Alim’in bronz heykeli ise yapının girişindeki havuzun kenarında halihazırda sergileniyor. Aynı yarışmada ödül alan ve eski AKM binasının iç mekanını süsleyen Sadi Diren imzalı seramik panolar ise Türkiye’nin mühim kültür mirasları içinde yer ediniyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki yetenekli sanatçılara, yarışmaya katılmaları için çağrıda bulunan Buharalı, maddi ödüllerle yarışmanın teşvik edildiğine dikkati çekti.

Remzi Buharalı, 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşının eserleriyle yarışmaya katılabileceğini dile getirerek, şunları söylemiş oldu:

“Yarışmada, heykeli yerleştirmeye hak kazanacak eserin sahibi 150 bin, ikinci 100 bin, üçüncü ise 50 bin lira ile ödüllendirecek. Ek olarak mansiyona kıymet görülen üç eserin sahibine de 20 bin lira takdim edilecek. Fizyolojik ya da dijital sunumların yanı sıra tasarım eserlerin maketleriyle müracaat yapılabilen yarışmanın son müracaat zamanı 25 Temmuz olacak. Aşama alan ve mansiyona layık bulunan heykeller, 15 Ağustos’ta düzenlenen kolokyum (bilimsel toplantı) ve ödül töreni sonrasında akmistanbul.gov.tr’de duyurulacak.”

Buharalı, Bölme Meydanı’ndan da görülebilecek olan eserin, Celaleddin Çelik, Günseli Kato, Hüsamettin Koçan, Murat Tabanlıoğlu, Osman Dinç, Seçkin Pirim ve Şakir Gökçebağ’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu seçileceğini aktardı.

OPERA BİNASI MAYIS AYINDA AÇILACAK

Bir süredir tadilatta bulunan opera binasına yönelik de data veren AKM’nin Sanat Yönetmeni, “Opera binamız 29 Ekim tarihinde açılmıştı fakat sahne bölümündeki emek harcamalar sebebiyle kısa bir ara verildi. Mayıs ayında sahnemiz açılacak ve derhal önümüzdeki Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin etkinliklerine ev sahipliği hayata geçirmeye devam edecek. Sanatseverlerin hizmetinde olacak.” ifadelerini kullandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.