Benzerliğiyle dikkat çekiyor | Kültür-Sanat Haberleri

1970’de Adıyaman’ın Kahta ilçesi Çıralık köyünü bağlı Kilisik mezrasında bulunan ‘T’ biçimli kült heykeli Şanlıurfa Göbeklitepe’deki 12 bin senelik heykellerle aynı çağ ile tarihlenirken, o heykellere benzerliği ile dikkat çekiyor.

Bir bayan yada tanrıçanın doğum anının betimlendiği heykel bulunmuş olduğu yıl Adıyaman Müzesi’ne teslim edildi. Teslim edilen heykel 2013’te müzede teşhire çıkarılarak sergilendi.
Göbeklitepe’nin gün yüzüne çıkması ve Adıyaman Müzesindeki heykelle benzerlik olması üstüne Adıyaman Müzesi görevlileri, heykelin bulunmuş olduğu Çırakıl köyü ve Kilisik mezrasında ören yerinin olabileceği ihtimali üstüne yüzey araştırması yapmış oldu. Meydana getirilen araştırmada herhangi bir bulguya rastlanılmadı.

Uzmanlar, bu heykelin bulunmuş olduğu bölgede tek başına olamayacağını değerlendiriyor.
Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan heykelin iyi mi bulunmuş olduğu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, “1970 senesinde Adıyaman’ın Kahta ilçesi Çıralık köyü Kilisik mezrasında bulunan ‘T’ biçimli heykel o dönem Arsemia’da kazı icra eden yabancı kazı ekiplerine köylü bir yurttaş tarafınca teslim ediliyor.

Yabancı kazı ekibi de heykeli getirip Adıyaman Müzesine teslim ediyor. Adıyaman Müzesine teslim edildikten sonrasında 2013 senesinde depoda bulunan yaratı teşhire çıkartılıyor. Göbeklitepe’nin kazılarak heykellerin ortaya çıkmasıyla Adıyaman Müzesindeki heykelin aynı döneme ilişkin olduğu tespit edildi. Bu heykelde bir karı yada tanrıçanın doğum sahnesinin canlandırılması yapılıyor. Bu heykelin bulunmuş olduğu bölgede tarama emekleri yaptık. Devrin köyde bulunan yaşlı insanlarına sorduk ve kendimizde yüzey araştırması yaptık fakat herhangi bir bulguya rastlanılmadı” dedi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.