‘Davet’ 45 yıl aradan sonrasında tekrardan 4K olarak dönüyor

Mustafa Akkad’ın yönetmenliğini yapmış olduğu “Davet: İslamiyetin Doğuşu” adlı film, 45 yıl sonrasında tekrardan sinemaseverlerle buluşacak.

Suriye asıllı ABD’li yönetmen Akkad’ın oğlu yapımcı Malek Akkad ve Trancas Intenational’ın iki yıla yakın devam eden yenileme emekleri sonrası film, 4K görüntü ve 2D dijital ses kalitesiyle yenilendi.

Pinema Filmcilik Üst Yöneticisi Pamir Demirtaş, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada 1985’ten bu yana sinema dünyasının içinde bulunduğunu ve 1992’de kurduğu Pinema Filmcilik’in pek oldukca başarıya ulaşmış yapımı sinemaseverlerle buluşturduğunu söylemiş oldu.

“Davet” filminin 45 yıl aranın peşinden yeniden seyirciyle buluşacak olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Demirtaş, “Davet filminin ekibi oldukca kıymetli insanlardı ve bu film yapılırken oldukca büyük emek sarf ettiler. Devrin kıymetli oyuncuları filmimizde rol aldı, günlerce çölün içinde yaşadılar. Her beyazperde oyuncusu, her sanatçı değerlidir. Fakat Davet filminin oyuncu ekibinin hususi bir yeri var.” dedi.

Demirtaş, 2005’te Ürdün’de vefat eden filmin yönetmeni Mustafa Akkad’ın oldukca sayıda başarıya ulaşmış filmlere imza attığını, Akkad’ın dünyada en oldukca malum ve seneler boyu geniş bir seyirci kitlesine ulaşan filminin ise Davet bulunduğunun altını çizdi.

“ÇAĞRI, DEV EKRANDA İZLENMESİ GEREKEN BİR FİLM”

Pinema Filmcilik olarak, Trancas Intenational Films adına Malek Akkad ile filmin tekrardan gösterime girmesi sürecinin her aşamasında birlikte karar aldıklarını ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“Ben çocukluğumda filmi seyretmiştim, bizim devrin insanları için oldukca etkisinde bırakan bir filmdi. Görselliği oldukca fazla olan bir film, minik ekran filmi değil ve büyük ekranda seyretmenin zevki oldukca daha güzel. Davet, dev ekranda izlenmesi ihtiyaç duyulan bir film. Ben de Türk insanının bu görkemli yapımı beyaz perdede izlemesini canı gönülden isterim.”

Filmin yönetmeninden yazarına, oyuncularından müziğine kadar çeşitli başarılara imza attığına işaret eden Demirtaş, “Müzikleri önemli müzisyenler tarafınca yapılmış oldu. İnanılmaz bir müziği var, Oscar talibi olmuştu.” diye konuştu.

Pamir Demirtaş, filmin yenilenen haliyle gösterime girebilmesi için uzun devam eden planlama ve restorasyon emekleri yapıldığını belirterek, “Mustafa Akkad’ın oldukca büyük emeği var filmimizde, ona yakışacak bir emek verme halletmeye çalışıyoruz. Malek de babası şeklinde iyi bir yapımcı. Babasının işlerini devam ettiriyor, oldukca ciddi işler yapıyor. Malek için bu filmin mühim bir yeri var. Babasını seviyor, sayıyor ve anısını yaşatmak istiyor. Bu film çoğumuz için oldukca mühim. Ticari kazancından oldukca maneviyatına ehemmiyet verdiğimiz bir film.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

4K RESTORASYONU ÖZENLE YAPILDI

Mustafa Akkad’ın oğlu yapımcı Malek Akkad’ın katkılarıyla Trancas Intenational Films tarafınca meydana gelen yenileme emekleri Deluxe UK stüdyolarında özenle gerçekleştirildi.

Restorasyona ilişkin hazırlanan videoda konuşan Deluxe UK Stüdyosu Kıdemli Film Teknisyeni Marie Fieldman, filmin orijinal negatiflerinin zaman içinde nemden zarar gördüğünü ve bozulmaya maruz kaldığını söylemiş oldu.

Fieldman, bu şekilde bir projenin parçası olmaktan dolayı mutlu bulunduğunu da beyan etti.

Dijital Görüntüleme Müdürü Daniel Hack, restorasyonun yapılışına dair, “Negatif filmler bir tarayıcıya bağlanır, bir geçitten geçer kare kare taranır, her kare için dijital bir dosya oluşturulur. Böylece filmin uzunluğuna bağlı olarak yüzlerce, binlerce kareye kadar oynayabilir.” bilgisini verdi.

Dijital Restorasyon Uzmanı Lisa Copson da “Ekip olarak binlerce hasar, kir, suni madde, film yırtılması örneğini manuel olarak onarmak zorundayız. Tek tek kareleri onarım ederek yüzlerce saat geçirebiliriz.” dedi.

Film Renklendirme Uzmanı Steve Bearman ise filmin çekilmiş olduğu Libya ve Fas’ı görmediğini, bu yüzden de bilmediği bir coğrafyayı renklendirmenin kendisi için garip bir emek verme bulunduğunu kaydetti.

FİLM HAKKINDA

Hz. Muhammed’in yaşamını ve İslam’ın doğuşunu en iyi özetleyen film olarak malum ve İngilizce orijinal adı “The Message: The Story of Islam” olan 177 dakikalık film, 1976’da çekildi.

Filmin oyuncu kadrosunda Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, Garrick Hagon ve Damien Thomas şeklinde pek oldukca usta isim içeriyor.

Türkiye’de ilk beyazperde vizyonu 31 Ocak 1977’de meydana getirilen ve yoğun ilgi gören filmin 4K görüntü ve 2D dijital ses kalitesiyle yenilenen kopyası, Türkçe dublajlı ve alt yazılı versiyonlarıyla 15 Nisan’da gösterime girecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.