Derya Aslan’ın Mutlu Kral’ı Haziran’da kitapçılarda

Yazar Derya Aslan’ın kaleminden dökülen Mutlu Kral isminde modern masal hem evlatları hem de yetişkinleri Mutlu Kral’ın bahçesine; savaşın, göçün dermanına; alma-verme, kendini bilme kültürünün anlamına çağrı ediyor. Okur Batı’nın gücünün Doğu’nun mistisizmiyle harmanlandığı bu sofistike masalda, bir kralın dünyanın en güzel çiçeğini bulma arayışına tanık oluyor.
Şu an gündemde olan savaşı, ülkesinden göç etmek zorunda kalan ve savaştan ziyan olan evlatları da okuyanlarla buluşturan hikâyede kral ve çiçeğin kendini bulma sürecine tanıklık ediyor. Bu modern masalda kral Batı’yı simgelerken, Lotus çiçeği bizi Doğu’nun kendini bilme sorularıyla baş başa bırakıyor.
Mutlu Kral renkli illüstrasyonları ile hem ufaklıklara hem de yetişkinlere masal anlatarak haziran ayında yaşsız kitap kategorisinde okurla buluşacak.

Mutlu Kral’ın arka bahçesi çiçeklerle doludur fakat uzun süredir aramış olduğu çiçek bir türlü bulunamamıştır. Kral, çiçeği bulmaları için adamlarını dünyanın dört bir yanına gönderir. Adamlar gelir, adamlar gider… Çiçek aranır. Adamların her gelişinde bahçeye yeni çiçekler eklenmiş olur; Mutlu Kral’ın bahçesi “Dünya Bahçesi” olur her geçen gün. Fakat, adamlarıyla beraber krallığa başkaları da gelmeye adım atar, savaştan kaçan çocuklar, insanoğlu, komşu krallıklarda yaşayanlar… Mutlu Kral’ın topraklarına gelenler savaştan kaçan, göç eden insanlardır. Karanlıktan, top, tüfek seslerinden kaçan çocuklardır. Mutlu Kral ne yapacağını bilmesi imkansız. Gelenleri izler sabırla, ufaklıklara bakar umutla. Bir karar vermesi, bir şey yapması gerekir Mutlu Kral’ın ve sonunda o güzelim bahçesini açar birbirinden güzel ve yurtsuz ufaklıklara.
Mutlu Kral evlatların yaralarını sarmaya dursun, uzağındaki bir bataklıkta karanlığı tanımaya çalışan, bataklıktan beslenip açacağı günü sabırla bekleyen bir çiçek filizlenmeye adım atar.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.