‘İpek Yolu’nda ve Zamanda Geriye Seyahat’

Fotoğraf sanatçısı Renate Graf’ın “İpek Yolu’nda ve Zamanda Geriye Seyahat” adlı sergisi, Institut français İstanbul, Fransa ve Avusturya’nın Türkiye Büyükelçilikleri, Avusturya Kültür Ofisi ve Muse Contemporary ortaklık ile İstanbul’da üç mekanda ziyaretçilerle buluştu. Sergi 9 Mayıs evveliyatına dek Institut français İstanbul, Avusturya Sarayı ve Muse Contemporary’de ziyarete açık olacak.
1993 senesinde Renate Graf, Anselm Kiefer ile Orta Asya üstünden İpek Yolu’nda bir yolculuğa çıkar. Bu seyahat, Doğu ve Batı’nın zenginliklerini birleştiren, gerçek bir medeniyetler kavşağı olan Anadolu ile adım atar. Bu üç aylık bulgu, sanatçı için kuvvetli bir esin kaynağı olur. Seyahat dönüşünde Renate Graf, sergideki ikonik baskılara kaynak olan bir tür fotoğraflı gezi günlüğü hazırlar. Bu seride, Orta Asya’dan Anadolu platosunun merkezine, bozkırların ortasında, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin görkemli türbesinin bulunmuş olduğu Konya’ya giden yola kadar görüntüler yer almakta. Ek olarak görkemli ilkel yapılarıyla ve hem de inanılmaz yeraltı şehirleriyle Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinden benzeri olmayan manzaralar sunuyor.

Renate Graf

Renate Graf

Sergi, çevre, küresel ısınma ve bilhassa buzulların erime tehlikesi ana teması çevresinde İstanbul’da üç ayrı mekanda geniş formatlı fotoğraflar ve fotografik projeksiyonlar sunuyor.
Son yıllarda artan kuraklık ve sellerden etkilenen Türkiye’ye de bu mevzulara yabancı değil. Seneler geçtikçe, dağlardaki buzullar ve karlar daha erken erimeye başladı, karla beslenen Türkiye nehirlerinin su seviyeleri de terfi etti. Kendini doğaya adamış bir aktivist olan Renate Graf, fotoğrafları vesilesiyle bir farkındalık yaratarak bizleri geçmişin hatalarını düzeltmeye çağrı ediyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.