İstanbul Film Festivali varlıklı programıyla 41’inci kez sinemaseve

İstanbul Film Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafınca Kültür ve Gezim Bakanlığı desteğiyle düzenleniyor. Festival, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda meydana getirilen açılış töreniyle başladı. Törene Türkiye’den ve yurt dışından, festivalde gösterilecek filmlerin ekipleri olmak suretiyle birçok konuk katıldı.

Sunuculuğunu Cem Davran’ın üstlendiği 41’inci İstanbul Film Festivali açılış töreninde festivalin beyaz perde onur ödüllerinin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri de takdim edildi.

Festivale büyük katkıda bulunan Kültür ve Gezim Bakanlığı Beyaz perde Genel Müdürlüğü’ne teşekkür plaketi İKSV Genel Müdürü Görgün Taner tarafınca takdim edildi.

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ
41. İstanbul Film Festivali’nin ‘Beyaz perde Onur Ödülü’, oyunculuğunun yanı sıra kamera arkası ve eğitmenlik şeklinde değişik disiplinlerdeki çalışmalarıyla sanat dünyamıza büyük katkılarda bulunan oldukça yönlü bir isim olan Gülsen Tuncer’e sunuldu. Gülsen Tuncer’in ödülü yönetmen Engin Ayça tarafınca takdim edildi.

Engin Ayça - Gülsen Tuncer

Engin Ayça – Gülsen Tuncer

Festivalin öteki ‘Beyaz perde Onur Ödülü’ ise tiyatroda başlamış olan kariyerine beyaz perde ve televizyonda başarıyla devam eden kıymetli oyuncu Meral Çetinkaya’ya sunuldu. Meral Çetinkaya’ya ödülünü oyuncu Güler Ökten takdim etti.

Güler Ökten - Meral Çetinkaya

Güler Ökten – Meral Çetinkaya

Törenin arkasından, Andreas Dresen’in yönettiği Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı filmi yayınlandı. Dünya prömiyerini Şubat 2022’de Berlin Film Festivali’nde icra eden ve En İyi Senaryo ile Sanat Sinemaları Birliği Ödülü kazanan film, ek olarak Rabiye rolüyle başrolündeki Meltem Kaptan’a En İyi Performans Ödülü’nü getirdi. Törene filmin yönetmeni Andreas Dresen, Meltem Kaptan, filmin kahramanları Rabiye Kurnaz ile avukatı Bernhard Docke de katılarak filmi sundu.
Beyaz perde Şöleni Başlıyor

41. İstanbul Film Festivali’nde 8-19 Nisan tarihleri içinde, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşifler, klasikler ve gizli saklı kalmış hazinelere 43 ülkeden 164 yönetmenin toplam 157 filmi gösterilecek. Festival gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City’s (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Beyaz perde Evi olmak suretiyle 7 salonda yapılacak. Festival internasyonal konukları, sohbetler, konserler ve hususi etkinlikleriyle 12 gün süresince İstanbul’da beyaz perde şöleni yaşatacak.

ETKİNLİKLER
Söyleşi: Beyaz Perdede #BenKadınım
13 Nisan Çarşamba 17.30
Konuşmacılar: Demet Evgar (oyuncu), Cihan Aslı Filiz (yapımcı), Ceylan Örneksiz Özçelik (yönetmen)
Moderatör: Prof. Dr. Nezih Orhon
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat

Festival Sohbeti: Bent Hamer
15 Nisan Cuma 18.30
Moderatör: Esin Küçüktepepınar (beyaz perde yazarı)
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat

Açık oturum: Kurgu Masasından Festivale
17 Nisan Pazar 16.00
Konuşmacılar: Adil Yanık (Crossroads), Buğra Dedeoğlu (Zuhal), Çisem Baydar (Stiletto), Tuvana Simin Günay (Yeni Bir Dünya Doğuyor)
Moderatör: Çiçek Kahraman
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat

Festival Sohbeti: Onur Meşhur
18 Nisan Pazartesi 18.00
Moderatör: Kerem Ayan
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.