İstiklal Sergisi’nde 23 Nisan hususi programı

“Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal Sergisi”, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hususi bir program ile kutlayacak. 23 Nisan Cumartesi, saat 14.00’te sergiye gelen ziyaretçiler, harp coğrafyacısı Dr. Selim Erdoğan rehberliğinde Ulusal Savaşım ve Büyük Zafer’in detaylı anlatımıyla sergiyi gezebilecek.

Türkiye İş Bankası Müzesi’nde devam eden “Bir Asrın Arkasından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer Sergisi” danışmanlarından olan Dr. Erdoğan’ın anlatımıyla zenginleşecek sergi her gün İzmir Kültürpark Atlas Pavyonu’nda ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Millî Savaşım’nin başlangıç zamanı kabul edilen 19 Mayıs 1919’un yüzüncü senesinde İş Sanat tarafınca İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde eş zamanlı olarak oluşturulan “İstiklal Sergisi”, 30 Ağustos 2021 tarihinde “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” başlığıyla genişletilerek İzmir’de ziyarete açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ü, tabanca dostlarını ve Millî Savaşım’nin isimsiz kahramanlarını bir kez daha saygı ve minnetle anmak suretiyle hazırlanan sergi için yerli ve yabancı birçok müze, arşiv ve koleksiyondan yararlanıldı. Döneme dair askeri objeler, günlükler, notlar, harp esnasında hazırlanmış haritalar ve komuta kademelerinin cephe emirleri benzer biçimde yazılı belgelerin yanı sıra fazlaca sayıda fotoğraf ve video görüntüsü kapsayıcı bir anlayışla bir araya getirildi. Balkan Savaşları’nın başladığı 1912 yılından Cumhuriyet’in kuruluşuna dek olan döneme odaklanan sergide sürecin tanığı obje, belge ve görüntüler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu; metinler, ekran ve projeksiyonlarla desteklendi.

Ziyarete açıldığı günden bu yana 50 bini aşkın şahıs tarafınca ziyaret edilen sergi, hafta içi 10.00 – 17.00, hafta sonu ise 11.00 – 18.00 saatleri içinde parasız ziyaret edilebilir
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.