‘Kırmızı Gene Kırmızı’ sergisi İş Sanat’ta

Yaşamla ve toplumsal vakalarla olan ilişkisini devamlı canlı tutan Habip Aydoğdu, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi içinde yer edinen İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde “Kırmızı Gene Kırmızı” başlıklı sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

2019 senesinde açılması planlanan, fakat koronavirüs pandemisinin getirmiş olduğu engellemeler çerçevesinde müze ve galerilerin ziyarete kapanması ile ertelenen sergi, 2022 yılına gelindiğinde konsepti tamamen değişmiş olarak yaşam geçiyor. Habip Aydoğdu’nun bir nevi koronavirüs günlüğü olarak da yorumlanabilecek sergiyi, Hasan Çakır şu sözlerle konu alıyor:

“Arsız bir nebat, kızıl bir çiçek benzer biçimde tüm dünyayı sardı sarmaladı COVID-19 virüsü. Korona, ölümü, burnumuzun altına kadar yakınlaştırdı. Korkudan kabuklarımıza çekilmek zorunda kaldık. Kaybettiğimiz dostları bile son yolculuklarında yalnız bıraktık. Korku ve kaygının başat olduğu yalnızlık ortamlarında, kendimizle baş başa kaldık. Her musibet benzer biçimde, bu felaketin de yararları olmadı değil. Belleğimizdeki pek fazlaca çekmeceyi karıştırmaya, önemsemediğimiz kimi duygu ve düşünceleri tekrardan hatırlamaya başladık. Gördük ki yolun sonu, o şekilde sandığımız kadar da uzak değil. Süre hızla akıyor. Oysa yapılacak o denli fazlaca iş var ki… Bu şekilde bir duygu ve fikir ikliminde boy verdi bu sergideki resimler… Salgından dolayı yaşanmış olan engelleme ve kapanmalar sergiyi 2019’dan 2022’ye taşıdı. Değişen bir tek tarih olmadı; serginin konsepti de güncellendi.”

Sergi 30 Temmuz 2022 geçmişine kadar Ankara Millet’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. Katında yer edinen İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde gezilebilir.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.