Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da açılışa katıldı

Venedik Bienali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunu üstlendiği, Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda, sanat pratiği yarım yüzyılı aşan, kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur’un ‘Evvel süre içinde…’ adlı yeni eseri yer ediniyor.

Küratörlüğünü İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer’in üstlendiği sergi, insanların gezegende yarattığı tahribata karşı birleşen bir grup fareyle kedinin öyküsünü konu alıyor.

Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla ön seyretme günlerinde açılışını yaparak internasyonal sanat hayatına tanıtıldı. Türkiye Pavyonu, 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri içinde bienalin ana mekânlarından Arsenale’de yer alacak. Günümüzün en mühim sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Venedik Bienali 59. Internasyonal Sanat Sergisi’ni dünyanın dört bir yanından 600 bine yakın sanatseverin ziyaret etmesi planlanıyor.

Venedik Bienali 59. Internasyonal Sanat Sergisi, 23 Nisan’daki genel açılışı öncesinde profesyoneller için meydana gelen ön seyretme günleriyle başladı. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu açılışı için İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın ev sahipliğinde, 20 Nisan Çarşamba hususi bir açılış etkinliği düzenlendi.

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla meydana gelen açılışa TC Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Büyükelçilik Müsteşarı Cemile Elvan Hacıefendioğlu, Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşaviri Haluk Söner ile Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Milano Başkonsolosu Özgür Uludur ve TC Milano Muavin Konsolos Ozan Kublay’ın yanı sıra Türkiye Pavyonu’nun 21 kalıcı mekân destekçisi, bu seneki sergiye katkıda bulunan 13 destekçi, İKSV’nin Lale Kart üyeleriyle internasyonal sanat ve akademi dünyasından pek fazlaca mühim isim katıldı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.