Kültürel miras hanımefendilere esin oluyor

Kültürel miras hanımefendilere esin oluyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası sıralamasında bulunan Adıyaman‘ın zamanı ve kültürel değerleri, Hanım ve Gençlik Merkezindeki çeşitli kurslarda süs eşyalarına resmediliyor.

Adıyaman Belediyesine bağlı Hanım ve Gençlik Merkezinde oluşturulan, su kabağı, bakır işleme, halı atölyesi kurslarına katılan bayanlar, burada süs eşyalarına kentin zamanı ve kültürel mirasını, el emekleriyle işliyor.

Merkezin koordinatörü Ramazan Dinç, AA muhabirine, 20 ila 40 yaş grubundaki genç ve hanımefendilere yönelik emek harcamalar yürüttüklerini söylemiş oldu.

Kentte 7’ye yakın merkezin bulunduğunu ifade eden Dinç, merkezlerde yılda 5 bin hanıma ulaşıldığını bildirdi.

Adıyaman’ın zamanı geçmişine dikkati çekerek kurslardaki süslemelerde de bu değerlere öncelik verildiğini özetleyen Dinç, şunları belirtti:

“Adıyaman birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehrimiz. Ikimiz de bu şehrin tanıtımı için kurslarımızdaki el sanatlarında zamanı güzelliklerimizi değerlendiriyoruz. Doğrusu tarihimizle el sanatlarımızı buluşturuyoruz. Bu anlamda Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, ters lale şeklinde birçok güzellik kurslarımızdaki süs eşyalarında buluşuyor.”

Kursiyerlerden Nazlı Azbay ise günlük yaşamın stresinden kurtulmak için kursa geldiğini ve burada keyifli süre geçirdiklerini aktardı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.