Malek Akkad Habertürk’e deklare etti | Kültür-Sanat Haberleri

Suriyeli yapımcı ve yönetmen Moustapha Al-Akkad’ın 1977 yılında yapılmış ‘Davet’ adlı beyaz perde filmi 45 yıl aradan sonrasında 4K teknolojisi ve 2D ses sistemiyle donatılarak tekrardan gösterime girecek.

İslâmiyet’in doğuşunu özetleyen ‘Davet’nın galası için Türkiye’ye gelen Moustapha Al-Akkad’ın oğlu Malek Akkad, Habertürk’e verdiği röportajda filmi niçin tekrardan gösterime çıkarmaya karar verdiğini söyledi. Akkad, bununla beraber babasının bir öteki mühim filmi ‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’ı da aynı teknolojilerle donatarak tekrardan gösterime çıkaracağını da deklare etti.

Malek Akkad, ‘Davet’yı gösterime çıkaran Pinema Filmcilik’in sahibi Pamir Demirtaş ile beraber sorularımızı İstanbul Beyaz perde Müzesi’nde cevapladı.

‘Davet’, 45 yıl sonrasında yeniden beyaz perdede gösterime giriyor. Filmi yeni teknolojilerle donatarak 45 yıl sonrasında tekrardan gösterime çıkarma fikri iyi mi oluştu?
Bu düşünce 5 yıl ilkin oluştu. Negatiflerini yıpranma tehlikesinden kurtarıp filmi geleceğe taşımak için yaptığım emek harcamalar esnasında yeni teknolojilerle donatmamızın seyretme keyfini daha da artıracağını düşündüm. Biliyorsunuz ki babam ‘Davet’yı İslâm ülkeleri için Arap oyuncularla Arapça ve Batı ülkeleri için batılı oyuncularla İngilizce olmak suretiyle iki ayrı versiyonda çekti. İki ayrı versiyonun toplam süresi 6.5 saati buluyor. Bu kadar uzun bir filmi yeni teknojilerle donatma işlemlerimiz iki yıl kadar sürdü.

Pamir Demirtaş ile Malek Akkad, sorularımızı İstanbul Sinema Müzesi'nde cevapladı.

Pamir Demirtaş ile Malek Akkad, sorularımızı İstanbul Beyaz perde Müzesi’nde cevapladı.

‘Davet’yı onlarca kere izlemiştim. Yeni teknolojilerle donatılmış halini izlerken filmi yeni izliyormuşum benzer biçimde bir duyguya kapıldım. Babanızın bir öteki filmi ‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’ için de benzer bir emek verme yapmanız söz mevzusu olabilir mi?
‘Davet’ ile alakalı tespitiniz oldukca mühim. ‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’a erişince; şu anda bu film için de benzer bir emek verme yürütüyoruz. Ek olarak filmlerin yeni teknolojilerle donatılma işlemlerini içeren, yeni ve eski halleri arasındaki farkları gösteren bir de kısa film hazırlıyoruz.

Anthony Quinn, 'Çağrı'da 'Hamza bin Abdülmuttalib'i canlandırdı.

Anthony Quinn, ‘Davet’da ‘Hamza bin Abdülmuttalib’i canlandırdı.

‘Davet’, İslâmiyet’in doğuşunu anlatmasına karşın Türkiye haricindeki İslâm ülkeleri filme hep bir davranışlarında ölçülü davrandı, gösterime izin vermedi. Merhum babanız da bu mevzuda oldukca çaba harcadı, ızdırap çekti. Bu mevzuda neler düşünüyorsunuz?
Başlangıçta sözünü ettiğiniz problemler yaşanmış olsa da sonraki ‘Davet’, birçok mecrada onlarca kere gösterildi, sinemalarda gösterime girdi. Yayınlanmaya da devam ediyor. Filmin çekilmesinden gösterime girmesine, yayınlanmasına kadar olan tüm süreçte yaşananlar ve babamın çabalarına hazırlamış olduğumuz belgeselde yer vereceğiz. Aslına bakarsak çekimler esnasında ve sonrasında yaşananların tamamı filmin hikâyesiyle oldukca güzel uyuşuyor. Görüyorum ki 45 yıl sonrasında bile hâlâ İslam dini için mükemmel ve daima yaşayan bir yapıt.

Anthony Quinn ile Moustapha Al-Akkad, çekilecek sahne üzerine çalışıyor.

Anthony Quinn ile Moustapha Al-Akkad, çekilecek sahne üstüne çalışıyor.

Babanızın hem ‘Davet’da hem de ‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’da Anthony Quinn ile çalıştı. Babanız niçin bilhassa Quinn ile emek vermeyi istedi. Siz Anthony Quinn ile tanışabildiniz mi?
Anthony Quinn ile ilk tanıştığımızda ben oldukca küçüktüm, babam beni Libya’daki ‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’ın setine götürdüğünde Anthony Quinn’in enerjisini o yaşlarda hissetmiştim. ‘Davet’da ‘Hamza bin Abdülmuttalib’i, ‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’da ise ‘Ömer Muhtar’ı en iyi şekilde canlandırabilecek şahıs Anthony Quinn’di. Dolayısıyla doğru şahıs, doğru adres oydu.

'Çöl Aslanı: Ömer Muhtar', 1980'de çekildi. Film, gösterime 1981'de girdi.

‘Çöl Aslanı: Ömer Muhtar’, 1980’de çekildi. Film, gösterime 1981’de girdi.

‘Davet’nın yarım kalan çekimlerinin tamamlanmasında devrin Libya lideri Muammer Kaddafi’nin mühim oranı vardı. Bu mevzuda neler düşünüyorsunuz?
Evet, Libya mühim bir rol oynadı. Şundan dolayı finansal destek mevzusu oldukca önemliydi. Film birkaç coğrafyada çekildi, bunların içinde Fas da var. Muammer Kaddafi de mühim finansal destekte bulunmuş oldu.

'Çağrı'nın setinden bir kare.

‘Davet’nın setinden bir kare.

Biliyorum ki Pamir Demirtaş ile yakın arkadaşsınız. Türkiye’de ortak bir yapıma imza atma girişiminiz olabilir mi?
Evet, bazı girişimler üstüne düşüncelerimiz bulunuyor. Ortak bir yapım üretmeyi umuyoruz. Şu anda ‘Halloween’ serisinin yenisini bitirmek üzereyiz, son düzenlemeler tamamlanıyor, Ekim ayında sinemalarda yer alacak fakat bunun derhal arkasından ortak bir yapım için çalışmalara başlayabiliriz. Şu şekilde bir inanış da vardır; bir tanesini bitirmeden bir ötekini düşünmek fena talih getirir. Dolayısıyla adım adım ilerlemeyi düşünüyoruz, inşallah Türkiye’de de yapacağız.

Pamir Demirtaş - Malek Akkad

Pamir Demirtaş – Malek Akkad

Pamir Bey, ‘Davet’nın tekrardan gösterime girme sürecini sizden de dinleyebilir miyiz?
Malek ile tanışmamız oldukca eskiye dayanıyor. Bunu birlikte iyi mi yaparız, iyi mi en iyi şekilde temsil ederiz üstüne konuştuk ve şu anda da buradayız. Bu film benim ve Malek’in inancına nazaran dev ekran filmi, yeni ses sisteminin filmi şundan dolayı film o seviyeye getirildi. İnanıyorum ki beğenilecektir. Biz buraya ticari olarak nasıl sonuçlanacağı kaygısıyla gelmedik aslına bakarsanız bir tek iyi bir iş yapmış olup bunun beğenilmesini istiyoruz.

Moustapha Al-Akkad, filmin Arapça ve İngilizce versiyonlarında 'Hamza bin Abdülmuttalib'i canlandıran Abdullah El-Gays ve Anthony Quinn.

Moustapha Al-Akkad, filmin Arapça ve İngilizce versiyonlarında ‘Hamza bin Abdülmuttalib’i canlandıran Abdullah El-Gays ve Anthony Quinn.

ÖMER MUHTAR KİMDİR?
Libya’da İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin devrimci önderi olan Ömer Muhtar, 1853’te Zawiyat Zanzur’da hayata merhaba dedi.
Ömer Muhtar, İtalyanların 1911’de Libya’ya çıkarma yapması üstüne Osmanlı subayları ve Senusi şeyhi Ahmed eş-Şerif es-Senusi önderliğinde başlamış olan direniş hareketine gönüllü olarak katıldı.

Ömer Muhtar

Ömer Muhtar

Trablusgarp Savaşı sonunda imzalanan Uşi Antlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu’nun Libya üstündeki hakimiyeti sonlanmış oldu. İtalyan yönetiminin Trablusgarp’taki milliyetçi kuvvetler ve Senusiler ile yapmış olduğu uzlaşma görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Ömer Muhtar, 1922’de İtalya’da iktidara gelen Faşistlerin Libya’yı sömürgeleştirme politikasına karşı 1923’te yeni direniş hareketi başlattı.

Atatürk, 29 Eylül 1911 – 18 Ekim 1912 arasındaki Trablusgarp Savaşı'nda kurmay binbaşı olarak görev aldı. İtalyan bombardımanı sırasında sıçrayan kireç taşının gözüne isabet etmesiyle önce Derne'de sonra da Viyana'da tedavi oldu. Fotoğrafta Atatürk ile Ömer Muhtar bir toplantı sırasında görülüyor.

Mustafa Kemal Atatürk, 29 Eylül 1911 – 18 Ekim 1912 arasındaki Trablusgarp Savaşı’nda kurmay binbaşı olarak vazife aldı. İtalyan bombardımanı esnasında sıçrayan kireç taşının gözüne isabet etmesiyle ilkin Derne’de sonrasında da Viyana’da tedavi oldu. Fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk ile Ömer Muhtar bir toplantı esnasında görülüyor.

Ömer Muhtar, Bedevi köylülerin yardımıyla direnişini 1931’e kadar sürdürdü. 11 Eylül 1931’de bir çatışmada yaralanarak tutsak düştü. General Rodolfo Graziani’nin başkanlığında bir cenk mahkemesi tarafınca yargılanarak idama mâhkum edildi. 73 yaşındaki Ömer Muhtar, 16 Eylül 1931’de asılarak idam edildi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.