Muhsin Ertuğrul anıldı | Kültür-Sanat Haberleri

Türk sinemasının ve uygar Türk tiyatrosunun yapılanmasında mühim görevi olan Muhsin Ertuğrul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları tarafınca Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başlangıcında anıldı.

Muhsin Ertuğrul (1892 - 1979)

Muhsin Ertuğrul (1892 – 1979)

Anma törenine, Kent Tiyatroları Müdürü Ceyhun Meşhur, Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcıları Oytun Askeroğlu ve Mehmet Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Emrah Özertem, Can Başak’ın da aralarında olduğu Kent Tiyatroları sanatçıları Zihni Göktay, Güvenilir And, Uğurtan Atakan, Onur Demircan, Tankut Yıldız ve Erkan Akkoyunlu katıldı.

Törende, sırasıyla Zihni Göktay, Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Uğurtan Atakan ve Güvenilir And birer konuşma yapmış oldu. Söz alanlar Muhsin Ertuğrul’un Türk Tiyatrosu için önemine değindiler, onun bıraktığı Kent Tiyatroları mirasına iyi mi katkıda bulunduklarını ve bulunmaya devam edeceklerini anlattılar.

Muhsin Ertuğrul’a 23 Nisan 1979’da Ege Üniversitesi tarafınca fahri tabip payesi verildi. Ertuğrul, unvanını almak ve sanat yaşamının 70’inci yıl kutlamalarına katılmak suretiyle gittiği İzmir’de 29 Nisan 1979’da kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Muhsin Ertuğrul’un cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Muhsin Ertuğrul’un Nazım Hikmet ile beraber çekmiş olduğu 1933 yapımı ‘Leblebici Horhor Ağa’ adlı film, 2’nci Venedik Film Festivali’nde ‘Onur Madalyası’ ile ödüllendirilerek Türk sinemasının internasyonal platformda kazanılmış olduğu ilk ödül oldu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünü yönetmek suretiyle Ankara Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi’nin başına getirilen Muhsin Ertuğrul, İstanbul Kent Tiyatroları Başrejisörlüğü görevinde de bulunmuş oldu. Bu görevleri esnasında birçok sanatçı yetiştiren Muhsin Ertuğrul, oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı olarak sanatın her branşında üretimde bulunmuş oldu.
Oyunculuk… 8
Yönetmenlik… 21
Senaristlik… 15
Yapımcılık… 3
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.