Müşvik Guluzade: Beyazperde işi genel anlamda sihirbazlık işidir

“Avrupa’da oldukça süratli yayılıyor”

Virtual Production, Türkçeye çevrildiği vakit tam karşılığını bulmasa da meydana getirilen iş şöyleki; çekilmesi oldukça mümkün olmayan ya da oldukça ciddi maliyetler gerektirebilen mevsimler, sıhhat sorunları, güvenlik sorunları teşkil eden birçok sahneyi daha teknik ve daha gerçekçi bir halde yüksek hacimli led platformun önünde çekerek gerçekçi sonuçlar elde etmek.

Müşvik Guluzade, beyaz perdeye ve sektöre yeni bir vizyon katmak amacıyla MGX Film Yapım ve Virtual Production ile donatılmış MGX Stüdyo’yu kurarak çalışmalarına başladı. Guluzade, çalışmalarını Habertürk’e söyledi.

‘Virtual Production’, sizin yapımlarınızdan önde gelen ‘Anka’da ne benzer biçimde avantajlar sağlamış oldu?
‘Anka’, mevzusu gereği Türkiye’de ilk diyebileceğimiz bir proje şundan dolayı aksiyon filmleri hem maliyetli hem de Türkiye’nin denemeye oldukça fırsat bulamadığı işlerden biri. Bunun ciddi anlamda bir fırsat bulunup da çekilememesinin en büyük sebebi aslına bakarsak maliyet. ‘Anka’, filmindeki bilhassa kaza ve yarış sahnelerindeki oyuncu duruşlarını yakalayabilmek oldukça zor. Şu sebeple araca bağlayacağınız hususi vantuzlar ya da aracı belli bir platformun üstüne çıkartıp oyuncudan daha muntazam görüntüler almanız gerekiyor. Bunu yapabilmenin en kolay yolu ‘Virtual Production’ tekniğidir. Bu sistemde aracı platforma çıkarıp tüm iç mekân, yakın plan ve dış mekân sahnelerini çekebiliyorsunuz hatta ve hatta hususi kaza sahnelerini oyuncuya herhangi bir zarar gelmeden gene bu sistemde yapabilmeniz mümkün oluyor. Filmimizin yönetmeni Süleyman Mert Özdemir “hayatımda asla bu kadar eğlenerek ve yorulmayarak 8 değişik aracı 8 saatte çekerek paydos etmemiştim” demişti. Stüdyo ciddi bir vakit ve bütçe koruyucu ve işin güzel tarafı izleyici farkı anlayamıyor. Şu sebeple tüm ışıklar gerçekte aracın üstüne düşmüş olduğu için izleyen tarafın bunu anlamaması esasen bizim önceliğimiz oluyor. Beyazperde işi genel anlamda sihirbazlık işidir, hikâye anlatıcılığıdır. Bunu yaparken kullandığınız teknik seyirciler tarafını oldukça ilgilendirmez, Mühim olan sonuçtur. Ikimiz de o tekniklerden birini Türkiye’ye kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

Beyaz perdeye girme fikri iyi mi oluştu?
Aslına bakarsak beyaz perdeden oldukça bu teknolojiye giriş yapmak için bir atılım yaptık. Biz değişik sektörde çalışıyoruz, esas işimiz bu değil. 30 seneye yakın aile mesleği olan ilaç üretimi yapıyoruz. Türkiye’de üretim tesislerimiz var, değişik ülkelerde de satış ekiplerimiz. Ben aslen Azerbaycanlıyım, Türkiye’ye üniversite eğitimim için geldim, benden sonrasında akrabalarım de Türkiye’ye taşındı, üretim tesisi kurduk. Bilgisayar Mühendisliği okudum, teknolojiye de o yüzden meraklıyım, Fatih Eke de o sıralar bizim çalışanımızdı, “Birlikte neler yapabiliriz? Türkiye’de olmayan bir işi, teknolojiyi iyi mi çıkarabiliriz?” diye konuştuk. ‘Virtual Production’ teknolojisini araştırdık. Yeni çıkan bu teknolojiyi kurmaya karar verdik. Stüdyonun bir kısmı 4 – 5 aylık bir sürede Türkiye’de üretildi, geri kalan destekleyici cihazlar da yurt dışından geldi. Stüdyonun kurulumu yapılırken de yapımcı olarak ilk filmimiz olan ‘Mecburi Konuk’in çekimlerine başladık. Biz bu işi yaparken kendi üretimimiz olsun istedik, içeride kurup da dışarıdan alan kişi beklemeyelim, ilkin kendi işimiz olsun, bunu dışarıya öyleki lanse edelim, böylelikle burada neler yapılabiliyor gösterelim istedik. ‘Mecburi Konuk’in senaristliğini Giray Altınok yazdı. Giray sonrasında bir hikâyesini stüdyoya nazaran senaryoya döktü, o da 8 bölümlük bir dijital dizi haline geldi. Onun da neredeyse % 85’i burada çekildi. Yalnız ormandaki at binme sahneleri dışarıda çekildi.

Bu sistem Türkiye’ye niçin geç geldi?
Bu mevzu birazcık yatırım miktarı birazcık da yeniye olan yaklaşımdan kaynaklanıyor. Türkiye’de yüksek bütçeli işlerin yapıldığını biliyoruz. Devasa platolar kuruluyor, bir proje için sokaklar, kaleler inşaa ediliyor ve çürümeye yüz tutuyor. Daha ilkin bu şekilde bir teknolojiyle iş yapılmadı, elimizde kalabilir, bir şey çıkartamayız, yazık olur diye düşünülmüş olabilir. Birçok kişinin da aslına bakarsak bu teknolojiyi araştırdığını, belirli bir yere kadar geldiğini fakat ondan sonrasında ilerlemediğini biliyoruz. Biz öncü olmak istedik aslına bakarsak şu an tekiz fakat tek olmak istemiyoruz. Bu teknolojiyi birden fazla kullanan yer olsa daha isabetli olur, rekabet olur, yönetmenler, yapımcılar bu teknolojiye ve hızla gelişen teknolojinin getirilerine daha oldukça egemen olur.

Bir yönetmen stüdyoya gelip rahat rahat çalışabilir mi? Yoksa belli bir süre ergonomik yapması gerekiyor mu?
Bizim çalıştığımız yönetmenlerimiz burada uzun süreler çekim yaptılar hiçbirinin deneyimi yoktu, burada yaparak öğrendiler, oldukça zamanlarını almadı. Biz esasen burada birini ağırladığımız vakit, “Derhal bunu kullan demiyoruz.” Ilkin bir oryantasyonumuz oluyor. Şu sebeple yeni bir sistem ve ilkin onu öğrenmesi gerekiyor. Oryantasyon bigün bile sürmüyor, yarım gün içinde yönetmenin iyi mi çalışabileceğini aktarmış oluyoruz. İşe başladığında da yalnız bırakmıyoruz, devamlı yanlarında oluyoruz o yüzden yönetmenlerin geldiklerinde zorlanacaklarını düşünmüyoruz.

Bu teknoloji bütçe olarak ne kadar avantaj sağlıyor? ‘Anka’yı geleneksel sistemle çekseydiniz iyi mi olurdu?
Aslına bakarsak ‘Anka’yı baz almayalım. Şu sebeple o değişik bir proje, ‘Anka’ süratli gelişen, süratli aksiyon alıp süratli bitirilen bir proje. Biz kurulum süresi içinde kısaca bir senede 4 proje bitirdik. ‘Anka’nın yalnız otomobil sahnelerini stüdyoda çektik. Oradaki otomobiller süratli otomobiller olduğundan üstüne vantuz bağlayıp oyuncuların yakın planları çekilemiyordu. O görüntüler için Bağdat Caddesi’ni kapatmıştık, 4 saatlik bir süremiz vardı, orada yalnız arabaların dış sahnelerini çekebildik, iç sahnelerin hepsini stüdyoda çektik. Stüdyoda çekim yapmak bizi süre ve emek harcama saati olarak birçok şeyden kurtardı, süratli bir halde bitirmiş olduk. Stüdyomuzun kullanılma süresi bazında ‘Prens’ projemiz başrol işimiz aslına bakarsak. Proje 1400’lü yıllarda geçiyor, haliyle döneme uygun bir yayla kurmamız lazımdı ve biz 8 bölümde 40’dan fazla değişik mekâna girmek zorundaydık. Çekim yaptığımız dönem kış aylarıydı, kar ve yağmur yağıyordu, bunlar da çekimi engellemiş olan şeylerdi fakat stüdyoda öyleki bir derdimiz yoktu. Bu projeyi dışarıda çekseydik, oldukça fazla maliyetle ve daha uzun sürede bitirirdik, bizim stüdyomuzda duyamayacağınız söz “Gün geliyor ve Gün gidiyor” dur.

Sektör bu teknolojiye iyi mi yaklaşıyor?
Türkiye’deki sektör çoğu zaman çekiniyor, bizim şu an iş yaptıklarımızın bir çok yabancı yönetmen ve yapımcılar şundan dolayı onlar bu teknolojiye aşinalar. Türkiye’den Nihat Odabaşı Ajda Pekkan’ın klibini burada çekti. Kendisi bu teknolojiyi oldukça araştırdı ve hayal etmiş olduğu her şeyi stüdyomuzda gerçekleştirebildi. ‘Prens’ dizimizin yönetmeni Bülent İşbilen de oldukça detaylı bir halde araştırmıştı, bu işe çekinmeden girdi. Burada ilk çekime başladığımızda sistem tek kamerayla çalışmaya izin veriyordu, iki kamerayla çalışılamıyordu, o vakit zorladık, 2 kameraya çıktık, şu an 8 kameraya kadar çıkartabiliyoruz hatta PUBG’nin yılbaşı etkinlikleri burada oldu ve 8 kamerayla çekim yapılmış oldu.

Geleneksel çekim sisteminde herhalde 8 kamera kullanılmıyordur?
O durum sahneye göre farklılık gösterir, ikimiz de “Neler yapabiliyoruz?” diye sınırlarımızı zorluyoruz. Ayrıca Türk yönetmenleri genellemeyelim, bilenler, isteyenler var fakat çoğunluk tercih etmeyenlerden oluşuyor.

Yurt dışındaki yönetmenlerin yaklaşımlarından söz eder misiniz?
Onlar bu teknolojiyi bizlerden daha ilkin biliyorlardı, deneyimlemişlerdi o yüzden de Türkiye’ye geldiklerinde karşılarına neyin çıkacağını rahat bir halde biliyorlardı, sıkıntıyı da biliyorlar, avantajlarını da biliyorlar, hazır geliyorlar.

Son zamanlarda ne tür çekimler yapılmış oldu?
Yakın zamandan bir örnek vereyim Netflix’in ‘Pera Palas’ta Gece Yarısı’ projesinin 4 sahnesi stüdyomuzda çekildi. Bu çekim onlar açısından da bizim açımızdan da oldukça güzel bir deneyim oldu. Netflix yurt haricinde başka sanal prodüksiyon stüdyolarıyla esasen çalışıyor, Türkiye’de de ustalaşmış bir stüdyo bulunduğunu gördüler, kontrol edip onayladılar. Ikimiz de onlardan hiçbir ücret almadık.

Bu hızla gelişen teknolojinin geleceği için öngörünüz nedir?
Dünya genelinde şu an en oldukça rağbet gören buluş sanal prodüksiyon. Türkiye için bu durum birazcık vakit alacak. Şu sebeple biz bir yıl ilkin burayı kurduğumuzda, Türkiye’de bu şekilde bir stüdyo hemen hemen yoktu, bir yıl geçti hâlâ yok. Açılacak diye konuşuluyor, yer bakılıyor fakat açılmıyor. Bu stüdyoların sayısı dünyada oldukça fazla arttı, bizlerden oldukça süratli ilerleniyor. Bilhassa Avrupa’da oldukça süratli yayılıyor. Dünya oldukça süratli gidiyor, bizim buna yetişebilmemiz için zamana ihtiyacımız var. Beyazperde filmleri hava şartlarından dolayı genel anlamda yazları çekilir, herhalde bu stüdyolar kışın da çekim yapılmasına olanak elde edecektir. Bizim mevsimle ilgili bir sıkıntımız yok, her mevsimde çekim yapabiliyoruz. ‘Prens’ten sonrasında çektiğimiz Emre Kavuk’un yazdığı ve yönettiği ‘Daha İyi Bir Yarın’ filmimizi de burada çektik. Film 2070’lerde geçen fantastik bir film. Filmin çekimleri 5 hafta sürdü, yedi gün Gökçeada’da çekim yapılmış oldu, geri kalan 4 haftada da stüdyoda çekim yaptık. Filmi dışarıda çekiyor olsaydık, yeni bir yayla kurmamız gerekecekti.

Yeni filminiz ne vakit gösterime girecek?
Şu an festival yolculuğunda, festivallerden sonrasında gösterime girecek inşallah.

Stüdyoda çektiğiniz kaç yapım oldu?
4 yapımımız oldu, 2 tanesinin tamamı burada çekildi, ‘Anka’nın otomobil sahneleri burada çekildi ‘Mecburi Konuk’in set bitimiyle stüdyonun kurulum bitimi aynı döneme denk geliyordu, Bülent İşbilen otomobil sahnelerini burada çekmek için ısrar eden oldu o sahneleri de burada çektik.

Yapımcılık deneyiminizden söz eder misiniz?
Bir seneye 4 proje sığdırdım, hâlâ öğreniyorum hep öğrenmeye devam edeceğim. Benim hedefim stüdyoyla ilgili işler üretmek, sanal prodüksiyonda çekilebilecek fark yaratacak tüm iyi işlere varım. Yapım şirketimin başlangıcında yönetimsel yapımcı Buket Arıkan Akbaba var, gelen tüm proje dosyalarını ilkin yapım ekibimiz ve stüdyo ekibimiz okuyor, sonrasında bizlere raporluyorlar. Son olarak aşamada Buket, Fatih ve ben bir araya gelip uygunluğuna, yapmış olup yapmamaya karar veriyoruz, artısı eksisiyle tüm kararlarımız o masadan çıkıyor, iyi ekip iyi işler getiriyor.

Beyazperde anlayışınız nedir? Ne tür filmler çekmek istiyorsunuz?
Anlayışımı şöyleki özetleyeyim; kendimin izlemeyeceği işi yapmak istemiyorum. Film izlemekten keyif almak yerine onların iyi mi yapıldığı ile ilgileniyorum. Tür olarak aksiyon seviyorum. Son projemiz Anka’nın senaristi ve başrol oyuncusu Ozan Akbaba bana işi söyledi, orada karar verdim ve bu işi yapmak istedim. Ortaya oldukça başarı göstermiş ve değişik bir iş çıktı. Türk sineması devamlı kendini tekrarlıyor, değişik işler geliştirirsek inanırım yurtdışından daha kaliteli işler yapabiliriz.

Aileniz bu sektöre girmenize iyi mi yaklaştı?
Akrabalarım daima destekleyicidir. Ben başka işler de yaptım fakat hiçbir vakit “bu işi niçin yaptın?” benzer biçimde bir tavırları olmadı. Babam daima yaptığım projeleri yakından takip eder, “Yeni proje var mı?” diye sorar. Şu an Karabağ filminin proje tasarım sürecindeyiz, bir Azerbaycanlı olarak bu mevzuya hassasiyetim yüksek, şartlar oluşursa yapacağız.

‘Anka’yı pandemiden dolayı bekletmediniz değil mi? Biter bitmez gösterime girdi…
Bekletmedik. Bundan sonraki işlerimde de öteki işlerin sonucunu bekleyeyim diye bir şey yok. Ben ticaretten gelen bir insanım, zahmet etmezsen yada risk almazsan o parayı kazanamazsın, bazı şeylerden de yitik vermen lazım. Sözgelişi bu iş de risk, “Geleceğini iyi mi görüyorsunuz?” diye sordunuz, evet, geleceğini iyi görüyorum fakat gelecekte görüyorum şu an değil, zaman içinde olacak, oturacak bir teknoloji. Aniden burası dolmaz, göstere göstere, işi yapa yapa tanıtacağız. Şu an sektör stüdyoyu konuşuyor. Bu hızla gelişen teknolojinin ne olduğu birilerinin bu işi yapmasıyla ve cesaret etmesiyle ortaya çıkacak.

Bilmemiz ihtiyaç duyulan başka neler vardır?
Bu teknolojiyi kullanarak birçok proje üretme kapasitesine sahibiz, senaryo burası düşünülerek yazılırsa oldukça daha verimli işler ortaya çıkıyor. Siz de söylediniz, tarihsel temalı işler hem maddi anlamda sıkıntılı hem de süreç anlamında zorlayıcı şeyler, gene aynı şekilde geleceğe yönelik işler de öyleki, iş, bu teknoloji kullanılmadan yapılmaya başlayınca, bilhassa yeşil teknolojisinde masada kurtarılmaya dönüyor. Dolayısıyla masada da ne sunacağınız, sanatçının ellerine kalmış oluyor, buranın en büyük avantajlarından birisi; hepimiz gözüyle meydana getirilen işi esasen görüyor ve onay veriyor, eğer ortada bir sorun var ise bu görülüp, verilen onay aşamasında, “Ben bunu beğenmedim ya da daha mı zenginleştirsek” benzer biçimde kesinlikle toplu bir karar ortaya çıkıyor. Malum hepimiz üç boyutlu düşünemiyor, bunu ortadan kaldıran bir sistem olduğundan hepimiz bunu görebiliyor. Projelerimizden birisi de gündemde olan ‘metaverse’ hayatına girişle ilgili ya da doğru anlama kapsamında o ilgi odağını iyi yönlendirmekle ilgili bir iş olacak. Bunu yönlendirirken Türkiye’ye katkı sağlayacak bir proje yapmak istiyoruz. Projenin genel temasında şu yatıyor; geçmişte yaşamış, zamanı kıymeti olan, bilimsel ve kültürel anlamda, ülkemize katkısı olan insanlarımızı ‘metaverse’ dünyasında suni zekâ ile canlandırıyoruz. Canlandırdığımız vakit bu kişiler, bu devasa led ekrandan bu nesle seslendirip, bu nesil ile söyleşi içine girebiliyor. Bu da şu demek; hem gelecek nesiller için o karakterle, eskiden yaşamış olan kıymetli insanlarla devrin sohbetlerini edebiliyor, bunu yaparken hakkaten suni zekâ kullanılıyor, o şahıs sanal evrende var ediliyor ve onunla hakkaten konuşabiliyorsunuz. Bunu bu şekilde bir yeni nesil teknoloji ile birleştirmekle beraber hem ilgi anlamında güzel bir dönüş olacağını düşünüyoruz hem de işin kültürel kıymeti olarak, işin proje kıymeti olarak da doğru bir proje olacağını düşünüyoruz. Çekilmeye başlandığı vakit oldukça zenginleşecek bir içerik, şu an proje aşamasında, biz proje aşamasında dediğimiz vakit oldukça bekletmiyoruz, kimi zaman duyuyoruz senelerce, bu iş yapılacak diye söylenti oluyor fakat bekliyorsunuz ve unutulup gidiyor, bu öyleki bir iş değil, şu an gündemimizde olan bir iş. Bilhassa bilim kurgu ve tarih burası için oldukça uygun projeler ve bunu yaparken de kaliteli yapma kısmını kimi zaman atlıyoruz. Kaliteden kastım şu; bilhassa zamanı dokunun bir referansı vardır fakat geleceğin bir referansı yoktur, geleceği siz çizersiniz, izleyici buna inanır ya da inanmaz, geleceği doğru bir ressam çiziyorsa, mantıklı yollardan bir şeyin olabileceğini tahmin ederek çiziyorsa, o vakit kaliteli iş ortaya çıkar. O yüzden burada avantaj şu anlamda bizlerden yana oluyor; teknolojiyi sunduğunuz vakit birçok göz, “Oraya robot koymuşsun fakat robotun o senede ne işi var, bunu koymayalım” deyip anında müdahale edebiliyor. O anda orada birden fazla göz bulunmuş olduğu için proje masa başlangıcında kurtarılacak iş konumuna düşmüyor. Bu hızla gelişen teknolojinin oldukça fazla avantajları var, bu bir büyülü sopa değil fakat doğru kullanıldığı vakit muhteşem bir vasıta. Bilim kurgu diyince zihinde derhal otomobiller uçuyor benzer biçimde şeyler oluşuyor fakat öyleki bir şey değil, o dünyanın içinde daha gerçekçi neler yapabiliriz diye düşünmek gerek. Onu iyi mi değişik gösterebileceğimizi düşünmemiz lazım. Burada da sözgelişi günlük film ya da dizi işi çekmiyoruz, dışarıda ne yapmak zorsa onu yapmayı kolaylaştırıyoruz, esasen her iş burada çekilemez. Bizlere proje vardığında, her işi burada yaparız anlamında almıyoruz, senaryoyu okuyoruz, o iş için burası mantıklıysa, “evet” diyoruz, karşı taraf zorla istese de iş burası için mantıksızsa istemiyoruz. Hem onun için hem bizim için vakit kaybı oluyor ve buranın bir esprisi kalmıyor, bunu dışarıda yapmanın daha kolay yolları var, niçin burası olsun. Ek olarak Türkiye’de ben senaristlerle yada yönetmenlerle ‘iş niçin güzel çıkmıyor’ üstüne konuştuğumda, senaristler senaristliğini yazarken; “bunu yapamayız, maliyetli olur”, yapımcıya gittiğinde “bunun burasını çıkar, buna bu kadar para harcanamaz, bunu Türkiye’de iyi mi yapacağız, Türkiye’de yapılamaz” benzer biçimde şeylerle karşılaşıyorum. Bu sistem artık bunu aradan kaldırıyor. Bizim isteğimiz senaristler gidebildikleri son olarak noktaya kadar gitsin, ne yazabiliyorsa yazsın, kalemini titretmesin, buraya vardığında beraber karar verelim, burası öyleki bir yer, kalemlerin durmadığı, hayallerin uçabildiği, ne istiyorsan yapabildiğin bir yer. Geçmişte ve gelecekte fark etmez. Aslına bakarsak bu sistemin yaşam kurtaran bir yanı da var. Bir yanda da onu yapıyoruz. ‘Anka’da spor arabaların motoru oldukça kuvvetli, vantuz bağlayamıyorsun, iyi mi çekeceksin onu? Türkiye’de bununla oldukça karşılaşıyorum, yabancılarda bu olmuyor, Türkiye’de burayı düzgüsel stüdyo olarak görüyorlar ve içeri giren derhal “fiyatı ne kadar?” diye soruyor, sistemi bilmiyor, sistemle ilgili bir sual sormuyor, slm verip derhal fiyat soruyor. Bir yayla kiraladığında kimse sana orada neyi iyi mi kullanacağını öğretmiyor fakat burası teknolojik bir yer, buranın arkasındaki yapıyı biz biliyoruz, bizim üretmemiz lazım, bizde fiyatlandırma durağan(durgun) fiyatlandırma üstünden değil işin boyutuna nazaran, senaryosuna nazaran, ne kullanacağımıza nazaran değişiyor. Dışarıda daha kolaysa bunu burada yapma diyoruz. Bizlere geldiklerinde teknolojiyi detaylı bir halde anlatıyoruz, ondan sonrasında proje maddi olarak da kafalarına yatıyor fakat bizi dinlemeden yalnız telefonla arayıp kira için fiyat aldıklarında iş orada bitiyor. Biz hiçbir vakit burayı tanıtmaktan geri kalmıyoruz, kim gelirse gelsin tecrübe etme yaptırıyoruz. Çekimlerden ilkin anlaşsak da çekimden 1-2 gün ilkin demo çekimler veriyoruz, canlı çekim yaptıklarında sıkıntıya düşmesinler, hatalarını demo çekiminde görüp düzeltelim, canlıdayken sorun çekmeden çekimlerini yapabilsinler istiyoruz. Bu şekilde bir hizmetimiz de var, olmak zorunda esasen, öteki türlü karşıdaki kişiye burada neler yapılabildiğini anlatamazsın. Kimseyi yalnız bırakmıyoruz her insana destek oluyoruz.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.