Sır perdesi 12 kazıyla aralanacak

Sır perdesi 12 kazıyla aralanacak

Göbeklitepe ve ​​​​​​​Karahantepe ören yerlerinde meydana getirilen kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Necmi Karul, AA muhabirine, “tarihin sıfır noktası” olarak vasıflandırılan Göbeklitepe’nin, dünyada geniş yankı uyandırdığını söylemiş oldu.

Göbeklitepe’deki dikili taşların benzerlerine Karahantepe’de de rastladıklarını belirten Karul, Şanlıurfa‘da kazı çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğü Göbeklitepe, Karahantepe, Sayburç ve Sefertepe’ye ek olarak Gürcütepe, Taşlıtepe, Harbetsuvan Tepesi, Ayanlar Höyük, Çakmaktepe, Yeni Mahalle, Kurttepesi, Nevali Çori’de de belirli bir plan dahilinde kazıların gerçekleştirileceğini beyan etti.

Karul, baraj şeklinde gerekçelerle meydana getirilen kurtarma kazılarının haricinde dünyada eş zamanlı olarak aynı bölgede kolay kolay kazı yapılmadığına dikkati çekti.

Neolitik döneme ilişkin 12 ayrı ören yerindeki kazıların mühim bir zamanı hizmet olacağını aktaran Karul, şöyleki devam etti:

“Harran Ovası çevresinde Göbeklitepe ve Karahantepe ile modern oldukça sayıda yerin bulunduğunu biliyorduk bunlara yenilerini eklemiş olduk. Bunların içinde Karahantepe’nin yeri, boyutları açısından birazcık daha değişik görünüyor. Netice olarak birbirleriyle eş zamanlı olarak kullanılmış bölgeler, günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenen mekanlar, 1500 yıl süresince kullanımı devam etmiş bölgeler. Bunlardan birkaçında kazılara da başlandı. Oldukca kısa sürede Göbeklitepe ve Karahantepe’den asla bilmediğimiz kalıntılara da rastladık. Dolayısıyla Şanlıurfa’nın Neolitik çağdaki yerleşimcileri burada oldukça renkli bir dünyanın bulunduğunu, oldukça varlıklı bir yaşam biçimine haiz olduklarını gösterdi. Bu kalıntıların günümüze ulaşacak denli iyi korumuş olmaları da fazlaca dikkat çekicidir.”

Değişik ülkelerden bilim adamlarının da Şanlıurfa’daki kazılara katılmasının planlandığını belirten Karul, “Bu kazıları değişik uluslardan ve değişik ülkelerden gelen bilim adamlarının meydana getirecek olması da büyük ehemmiyet taşıyor. Yakın gelecekte buradaki kazıların sonuçlarının bir tek kalıntılar ve kazılarda elde edilecek görsellerle değil de elde edilmiş bilgilerle de kamuoyunun ilgisini çekmeye devam edeceğinden eminiz.” dedi.

“NEOLOTİK ÇAĞIN MERKEZİ OLACAK”

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müdürü Celal Uludağ da Şanlıurfa’yı Neolitik çağ anlamında dünyanın en varlıklı bölgelerinden birisi olarak nitelendirdiklerini söylemiş oldu.

Kazıların uzun seneler devam ettirilmesinin hedeflendiğini özetleyen Uludağ, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Göbeklitepe ile birlikte Karahantepe, Sefertepe, Sayburç, Yoğunburç ve öteki alanlarda arkeolojik kazıların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunlar bilimsel yöntemlerle tespit edilen ören bölgeleri. Bu bölgelerde arkeolojik kazılar 2021’den bu yana yapılıyor. Kazılar 2022 ve 2023’te ve öteki yıllarda da devam edecek. Bilhassa 12 tepe olarak biliniyor fakat meydana getirilen öteki araştırmalarda bu tepelerin sayısının artacağını da düşünüyoruz. Bu 12 tepede kazılar devam edecek, bu kazılara dünyanın çeşitli üniversitelerinden oldukça sayıda bilim adamı dahil olacak. Dünyanın değişik yerlerinde bilim adamları araştırmalar ve kazılar için Şanlıurfa’ya gelecek. Şanlıurfa bu anlamda Neolotik son zamanların dünyadaki merkezi haline dönüşmüş olacak. Bu ören yerlerinde çıkarılacak nitelikli eserler de Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.”

TURİZMCİLER İÇİN ALTERNATİF OLUYOR

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Gezi Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Rahime Yaşar ise kültür ve tarih turlarına ilginin artarak devam ettiğini söylemiş oldu.

Şehir turizminde Göbeklitepe’nin mühim bir lokomotif haline geldiğini özetleyen Yaşar, yeni ören yerlerinin yerli ve yabancı turistler için alternatif bir rota oluşturacağını beyan etti.

Yeni ören yerlerinin kente katma değerinin fazla olacağını dile getiren Yaşar, şunları kaydetti:

“Kentimizde 12 tepe kazılmaya başlandı. Karahantepe’nin lansmanı yapılmış oldu, ikimiz de orayı tur programlarımıza koyduk. Gelen misafirlerimize oraları da gezdiriyoruz. Bu bölgeleri turizmciler olarak yeterince kullanamıyorduk. Dolayısıyla burası da şehrimize gelen misafirlerimize alternatif bir tur ve güzergah olacak. Bu da şehrin ve bölgenin ekonomisine ciddi katkı sunulması anlama gelir. Bundan, otel de acenteler de restoranlar da taşımacılık yapanlar da hepimiz faydalanacak. Dolayısıyla oldukça fazla katma kıymeti olacaktır.”

Yaşar, sektörle ilgili olan her insanın orta ve uzun vadeli bu anlamda planlar yapması icap ettiğini sözlerine ekledi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.