Internasyonal Diyarbakır Kısa Film Festivali, ikinci senesinde sinem

Kültür ve Gezim Bakanlığı ile Beyazperde Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşlığında düzenlenecek olan 2’nci Internasyonal Diyarbakır Kısa Film Festivali, 2 – 5 Haziran 2022 içinde sinemaseverlerle buluşacak. Yönetmen – yapımcı Serhat Gönen’in direktörlüğünde düzenlenecek olan festival, Diyarbakır’da günümüze kadar sürekliliği olan bir festival olmamasının eksikliğini tamamlamak amacıyla yola çıkmıştı. Yenişehir Belediyesi ve Sur Belediyesi’nin de desteklediği festival, bu yıl Karavil Grup sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Kısa film yapımcılarını, beyaz perde sektörü profesyonellerini ve Diyarbakırlı sinemaseverleri Diyarbakır’da bir çatı altına toplamayı hedefleyen festival, bu yıl ‘Internasyonal’ kategoriyi de bünyesine ilave ederek yoluna devam ediyor. Festivalin yarışma kısmı için kısa film başvuruları da 10 Nisan’da başladı. Festivale başvurular filmfreeway.com/DiyarbakirShortFilmFestival internet sayfası üstünden 20 Mayıs geçmişine kadar yapılabiliyor. Festivalde bu yılki filmler; Ulusal Kısa Tasarı, Ulusal Kısa Belgesel ve Internasyonal Kısa Film Yarışması olmak suretiyle üç ayrı kategori üstünden değerlendirilecek. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler, toplam 15 ödül heykelciği ve 40 bin TL’lik ödül için yarışacak. 2. Internasyonal Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde ek olarak kısa film yarışmasında yarışan filmlerin ve hususi izlenme seçkisine alınan filmlerin gösterimleri de yapılacak. Hem de festival kapsamında; atölyeler, söyleşiler, sergiler ve masterclass emekleri da yapılacak.

Şerif Sezer

Şerif Sezer

Festival kapsamında geçtiğimiz yıl verilen Sami Hazinses ve Sezai Karakoç adına takdim edilen emek ödüllerinin sahipleri de belli oldu. Beyazperde sanatçısı Sami Hazinses adına verilen Emek Ödülü; Şerif Sezer’e takdim edilecek. Ozan Sezai Karakoç adına verilen Emek Ödülü ise Cezmi Baskın’a takdim edilecek. Sezer ve Baskın’a ödülleri, 2 Haziran akşamı gerçekleştirilecek olan festivalin açılış töreninde sunulacak.

Cezmi Baskın

Cezmi Baskın
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.